Bestraffningsärenden

På denna sida redovisas beslut från Göteborgs FF:s Disciplinnämnd (DPN) beträffande anmälan av grov förseelse för anmäld part.

Beslut meddelas/publiceras på hemsidan oftast dagen efter DPN:s sammanträde. Dessutom skickas beslutet med e-post så att det är föreningen tillhanda senast på första avstängningsdagen för anmäld part.

Mottagandet av anmälan till bestraffning samt Göteborgs FF:s informationsbrev innebär att föreningen är medveten om första avstängningsdag för anmäld part. Det är således föreningens ansvar att förvissa sig om att anmäld part inte deltar okvalificerat i match under avstängningstiden.

För att få en sammanhängande straffperiod, d v s den automatiska avstängningen + eventuell tidsbestämd period, har DPN beslutat att under fotbollens högsäsong ha sammanträde med täta intervaller.

Hur man överklagar bestraffningsärende

Avstängda spelare

  • Spelare
    Fr.o.m.
    T.o.m.
    Fr.o.m.
    T.o.m.
  • Nima Yacub Farah Angered BK
    2023-10-14
    2023-10-29
    2024-04-08
    2024-04-20
  • Almin Muric Angered MBIK
    2024-04-08
    2024-05-05
  • Ryan Egharevba Angered MBIK
    2024-04-08
    2024-04-21
  • Viktor Bacic Backatorp IF
    2024-04-08
    2024-04-21
  • Idris Ariif Halane BK S:t Jakob
    2024-04-17
    2024-04-30
  • Mehmed Pedic Brämaregårdens FC
    2024-04-01
    2024-04-28
  • William Nilsson Croatia Göteborg
    2024-04-18
    2024-05-01
  • Theo Tisell Dalen/Krokslätts FF
    2024-04-18
    2024-05-01
  • Filip Karlsson Diseröd SK
    2024-04-01
    2024-09-30
  • Adonias Goitom Hadush Eriksbergs IF
    2024-04-18
    2024-05-01
  • Ishak Shamoun FC Trollhättan
    2024-04-19
    2024-05-06
  • Salman Jawish Finlandia Pallo AIF
    2024-04-08
    2024-05-05
  • Arshia Khosravi Finlandia Pallo AIF
    2024-04-08
    2024-05-05
  • Filip Lundmark Fässbergs IF
    2024-04-18
    2024-05-01
  • Aldin Buljubasic GAIS
    2024-04-08
    2024-04-21
  • Isak Grahovic GAIS
    2024-04-08
    2024-04-21
  • Benard Adu GoldCoast FC
    2023-10-13
    2023-10-26
    2024-04-01
    2024-05-12
  • Erik Bengtsson Gårda BK
    2024-04-18
    2024-05-01
  • Lukas Vallström Hermansby IF
    2024-04-08
    2024-04-21
  • Sami Yasin Hisingsbacka FC
    2024-04-18
    2024-04-24
  • Linnéa Karlsson Hovås Billdal IF
    2024-04-08
    2024-04-21
  • Armin Pourfatehian Orouji Hovås Billdal IF
    2024-04-13
    2024-04-22
  • Fabian Cardell Hovås Billdal IF
    2024-04-18
    2024-05-22
  • Malte Gustavsson Hönö IS
    2024-04-08
    2024-04-21
  • Emil Lijic IF Väster
    2024-04-08
    2024-04-21
  • Leon Faily IFK Göteborg Futsal
    2024-11-01
    2024-11-11
  • Kevin Kask Islamovic IFK Göteborg Futsal
    2024-11-01
    2024-11-11
  • Blnd Abdala IFK Hindås
    2023-10-14
    2023-11-02
    2024-04-08
    2024-04-21
  • Josef Kavak IK Kongahälla
    2023-10-14
    2023-11-03
    2024-04-08
    2024-04-21
  • Leo Säfdal IK Kongahälla
    2024-04-08
    2024-05-12
  • Vilgot Jarl IK Zenith
    2024-04-08
    2024-04-28
  • Alan Mezori Inter Göteborg IF
    2024-04-18
    2024-04-24
  • Josef Al-Dallal Jonsereds IF
    2024-04-08
    2024-04-21
  • Hamid Reza Gholami Jonsereds IF
    2024-04-18
    2024-04-24
  • Mohammad Kazemi Jonsereds IF
    2024-04-18
    2024-04-24
  • Kevin Ertas Strid Kungsladugårds BK
    2024-04-11
    2024-04-21
  • Mohanad Shaat Kärra KIF
    2024-04-08
    2024-04-28
  • Elvin Johansson Mörck Kärra KIF
    2024-04-18
    2024-05-01
  • Elliot Fjellman Lerkils IF
    2024-04-17
    2024-04-30
  • Emil Dittmer Lerums IS
    2024-04-18
    2024-05-01
  • Adrian Hasani Lindome GIF
    2024-02-26
    2024-03-03
    2024-11-11
    2024-11-24
  • Siddhartha Gautam Lundby IF
    2024-04-08
    2024-04-21
  • Daniel Ernbrink Arkemar Lunden Överås BK
    2024-04-18
    2024-04-24
  • Kevin Paulsson Lunden Överås BK
    2024-04-18
    2024-04-24
  • Felix Salaris Mossens BK
    2024-04-18
    2024-04-24
  • Ruiyi Hou Nockebyhovs IF
    2024-04-01
    2024-04-21
  • Isedor Gustavsson Nödinge SK Fotboll
    2024-04-08
    2024-04-21
  • Oliwer Thulin Bäck Partille IF FK
    2024-04-08
    2024-04-21
  • Abdulmajid Saleh Alaloush Proletären FF
    2024-04-08
    2024-04-21
  • Talal Abdula Kadir Qviding FIF
    2023-10-12
    2023-10-19
    2024-04-15
    2024-04-29
  • Abdulkarim Atrash Qviding FIF
    2024-04-08
    2024-05-12
  • Talal Abdula Kadir Qviding FIF
    2024-04-18
    2024-04-24
  • Filip Kuosku Qviding FIF
    2024-04-18
    2024-04-24
  • Tim Stolt Hermansson Romelanda UF
    2024-04-19
    2024-05-07
  • Vinicius Lotfi SG Ruddalen IF
    2024-04-08
    2024-04-21
  • Marcus Gylling Sjöviks SK
    2024-04-17
    2024-04-30
  • Héctor Valeria Berntsson Solväders FC
    2024-04-01
    2024-04-21
  • Angelo Isla Kulpa Sävedalens IF
    2024-04-19
    2024-04-23
  • Wiktor Studzinski Torslanda IK
    2024-04-18
    2024-04-24
  • Sean John Bright Torslanda IK
    2024-04-19
    2024-04-29
  • Axel Greig Utbynäs SK
    2024-04-08
    2024-05-05
  • Nelson Löwenmark Utsiktens BK
    2024-04-19
    2024-04-22
  • Behar Tahiri Vatra KIF
    2024-04-18
    2024-05-29
  • Durim Sutaj Vatra KIF
    2024-04-18
    2024-04-24
  • Ahmad Alwani Västra Frölunda IF
    2024-04-18
    2024-05-01
  • Yusuf Kavak Västra Frölunda IF
    2024-04-18
    2024-05-01
  • Elvin Cirikovic Ytterby IS
    2024-03-12
    2024-06-24
  • Sajad Rajabizadeh Ytterby IS
    2024-03-12
    2024-04-22
  • Noel Sjöström Älvsborg FF
    2024-04-01
    2024-05-05
  • Filip Kuosku Öjersjö IF
    2024-04-02
    2024-04-29
  • Ognjen Antonijevic Örgryte IS Fotboll
    2024-04-17
    2024-05-21
  • Yaasir Mohamed Örgryte IS Fotboll
    2024-04-19
    2024-04-29
  • Ernst Ljung Örgryte IS Fotboll
    2024-04-18
    2024-05-01
  • Amat Tijan Jobe Ösets BK
    2024-04-18
    2024-04-24