Vi söker övningstrupper till höstens UEFA B-utbildningar

Ge ditt lag inspirerande extraträningar, utvecklas som tränare och stärk lagkassan genom att delta som övningstrupp.

Under hösten arrangerar Göteborgs Fotbollförbund UEFA B-utbildningar. Som en del av utbildningen får kursdeltagarna utveckla sitt ledarskap och sin förmåga att planera och genomföra träningspass. För detta behöver vi övningstrupper som tränarna får arbeta med under kursens praktiska moment.

Varför vara en övningstrupp?

  • Spelarna får testa nya övningar och ta del av nya perspektiv från blivande UEFA B-tränare.
  • Du som tränare är självklart välkommen att närvara och får möjlighet att diskutera fotboll och tränarskap med våra utbildare samt inspireras av nya övningar och arbetssätt.
  • Laget får ett ekonomiskt bidrag på 100 kronor per deltagande spelare, som betalas ut mot faktura från föreningen eller laget.

Vilka söker vi?

För UEFA B-utbildningen söker vi lag som:

  • Spelar 11 mot 11
  • Kan delta med minst 16 utespelare och 2 målvakter.
  • Har en tränare eller ledare på plats som kan ta emot spelarna före träningen.

Praktisk information

  • Samtliga träningar genomförs på Kvibergs Bollplaner.
  • Träningstiden är cirka 120 minuter, med samling 15 minuter före passets start.
  • Har ni fler än 18 spelare som vill delta är det självklart välkommet.

Anmäl ert intresse

Se aktuella datum nedan och anmäl ert lag som övningstrupp.

 

Intresseanmälan övningstrupp