Viktig information - Uppskjutna matcher

Nu är våren snart slut och serien går snabbt. Vi vill därför påminna er som spelar halvårsserier om att ni som har match/matcher som ligger uppskjutna på 31/12 måste omgående inkomma med nytt speldatum kring dessa. Detta gäller alltså inte ni som har uppskjutna matcher och spelar helårsserier. 

Annars behöver ni meddela om matchen skall läggas på WO och vem som lämnar WO. (2 st WO leder till uteslutning). Inkom omgående med nytt speldatum. Sista speldatum är 28/6!

Hör vi inget från något av lagen senast (fre 19/6) så lägger vi in ett dubbelt WW, då gäller kostnaden för båda lagen. I enlighet med TB, 4 kap, §18

”GFF Vid inställda matcher, oavsett orsak, ska föreningarna inom 10 dagar komma överens om ny matchdag (datum, tid och plan) och meddela GFF detta”